Co všechno umí vertikální žaluzie?

Stínících prvků na českém trhu je skutečně mnoho. Lidé mohou volit podle potřeby zastínění, ale i dle estetického vzhledu. A právě estetika je to, co je u vertikálních žaluzií to nedocenitelné a proto jsou tyto žaluzie vyhledávané.

I když jsou celkem obyčejné a ne nějak zvláštní, jsou přesto půvabné a mají šmrnc. Svému okolí, tedy místnosti, ve které jsou umístěny, dodají neuvěřitelnou sílu. Ač si to málokdo uvědomuje, jsou vertikální žaluzie kouzelné a úžasné.

Vertikální žaluzie jako stínící prvek

Nutné je zmínit, že základní vlastností vertikálních žaluzií je to, že fungují jako stínicí prvek. Jsou schopny zastínit i poměrně velké plochy. A o co víc – jsou také pro větší plochy užitečnější.

Lépe vypadají a rychle se užívají na velkých plochách. Rozhodně lépe, než klasické horizontální žaluzie. Na francouzská okna jako dělaná. Ideální kombinace, která podtrhne celkový šarm místnosti, a to jak bytu, tak kanceláře, či jiné, veřejné budovy.

Barevné provedení neomezené

Sice se nejčastěji setkáváme s vertikálními žaluziemi bílými, ale doba šla dost dopředu a tak je možno doladit celkový interiér spolu s barvou vybranou v provedené vertikálních žaluzií.

I když bílá stále zůstává v popředí a to hned z několika důvodů – jednak se dá kombinovat lehce s jinými barvami, není tak výrazná, takže časem neomrzí a také je světlým prvkem, který dodá správné světlo uvnitř, než tmavší barvy.

Ale jak už bylo uvedeno, je možno vybírat z mnoha barev, takřka celého barevného provedení.

Také mnoho materiálů

Ač nejčastěji se vertikální žaluzie vyrábí v provedení bílém a u textilie, jsou vertikální žaluzie i plastové a třeba i dřevěné. Materiálů je skutečně mnoho, a jestliže má zákazník specifické požadavky, najde firmu, která přesně takové vertikální žaluzie vyrábí.

A přitom to není vůbec nijak zvlášť složité. Textilií je také plná škála a člověk je obvykle překvapen, až se začne o svislé žaluzie zajímat, kolik má vlastně možností.

Svítivost vertikálních žaluzií

Co mnoho laiků uvádí, jako velkou nevýhodu vertikálních žaluzií je informace, že tyto žaluzie dost propouští světlo a tak nejsou dostatečným stínícím prvkem. Prý jsou ideální pro interiéry, kde není až tak nutný stínící prvek.

Což je na jednu stranu pravda, ale nelze hovořit o vertikálních žaluziích obecně. Materiály, ze kterých se vyrábí, je skutečně mnoho a označovat obecnou svítivost pouze na základě laické zkušenosti rozhodně není na místě.

Naopak pokud budeme srovnávat takové ty klasické, nejpoužívanější vertikální žaluzie a vodorovné, tedy horizontální, které se také nejčastěji montují, musíme jako vítěze testu zastínění označit právě vertikální, protože jednotlivé lamely, přes sebe navzájem propojené nedopustí, aby světelný paprsek zvědavého slunce dopadl na stíněnou plochu, jak je tomu někdy u horizontálních žaluzií.

I šířka je důležitá

Když si budeme vybírat vertikální žaluzie, pak je možno volit mezi několika variantami, a to nejen barvou – viz výše, podobně jako materiálem, ale i šířkou jednotlivých lamel. Většinou jsou sice nabízeny pouze dvě varianty a to klasická, která má šíři 127 mm, ale pak jsou zúžené modely s udanou šířkou 89 mm.

Dále se určuje délka lamel, kterou je vhodné vybrat po doporučení odborníka a po jeho zaměření v interiéru no a pak se také udává šířka celé konstrukce, tedy zleva doprava. Na základě těchto údajů se pak vytváří model takový, aby to interiéru zapadl.

Jsou i samozřejmě již hotové vertikální žaluzie, ale pro atypická místa jsou přece jen vhodnější přímé nabídky. Vertikální žaluzie jsou stále více žádané a to zejména z důvodů estetického. Avšak mnozí již nalezli jejich uplatnění i právě jako dokonalém stínícím prvku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>